Musíme ještě potrénovat, ale jsme na dobré cestě, věří Jiří Vítek

7.10.2019

B l a n s k o – Blanenští hokejisté nedokázali zvítězit ani v třetím ostrém utkání této sezóny. Navíc poprvé nezískali ani bod, a tak se z Kroměříže vraceli s prázdnou. Hodnocení zápasu se tentokrát ujal hrající tréner Jiří Vítek.


“Přijeli jsme ve dvanácti lidech, takže trošku v okleštěné sestavě,” poukázal na začátku Vítek na první problém, s kterým se Dynamiters museli v zápase vypořádat. Přesto tento handicap nebyl v první třetině vůbec znát. “Něco jsme si k zápasu řekli a v úvodní třetině to perfektně dodržovali. Šlapalo to přesně tak, jak to šlapat mělo,” řekl Vítek k první dvacetiminutovce, po které jeho tým prohrával jen těsně 1:0.

Během první přestávky ale jako by se výkon blanenských hráčů přepl na nižší úroveň a následovala tak druhá třetina, v které se z vyrovnané klání stala jednoznačná záležitost. Kroměříž po čtyřiceti minutách vedla 5:1. K tomu měl Jiří Vítek hodně co povídat. “Vůbec to nechápu, úplně jsme přestali hrát. Dostávali jsme góly při hře pět na pět, při rovnovážném stavu na ledě, takže nešlo o žádná oslabení. To mi hlava opravdu nebere,” řekl na rovinu a pokračoval. “V kabině jsem musel trochu zvýšit hlas, jinak to asi nešlo,” přiblížil Vítek, co se dělo v kabině před poslední dvacetiminutovkou.

Do ní jako by znovu nastoupili úplně jiní Dynamiters. “Všichni viděli, že v třetí třetině to zase šlo,” potvrdil Vítek. Kde tedy hledat příčinu nevyrovnaných výkonu během jediného utkání? “Samozřejmě ve dvanácti lidech je těžké hrát i tuto soutěž. Ale pokud se dodržuje nějaká taktika, pět lidí na ledě spolupracuje a všech pět lidí chce hrát, tak to jde. Ale opravdu musí všichni chtít,” nabídl Vítek svůj pohled a vzápětí pokračoval.

“Někteří kluci si musí uvědomit, že si nejdeme jenom zahrát. My chceme vyhrát a to je strašnej rozdíl. U některých hráčů je vidět, že jsou v dobré partě a jedou jenom na výlet, zahrát si hokej. Já když někam jedu, chci vyhrát, a to je potřeba dostat do všech. Hokej prostě bolí a sama ty vítězství nepřijdou,” hledal Vítek i hloubější důvody, proč Blansko nadále čeká na první sezónní výhru. Není to však jediná kaňka na úvodu letošního ročníku. “Začali jsme trénovat pozdě, navíc v počtu, v kterém se scházíme, se nedá nic moc nacvičovat. A ani krajský přebor, který hrajeme, nejde odehrát bez tréninku, to nezvládl žádný hráč,” přidal svůj další pohled nad příčinami neúspěchu.

Aby se jen nekritizovalo, Dynamiters v závěrečné třetině doháněli čtyřbrankovou ztrátu a moc nechybělo, aby se jim podařilo znovu vytěžit aspoň bod. Nenavázali tak na minulé zápasy, v kterých vyrovnávali v závěru, přesto všechna utkání ukázala, že se mužstvo nevzdává za žádné situace. “Minulé kolo jsme to tam dotlačili v powerplay silou vůle a také v prvním kole jsme vyrovnávali snad dvě a půl minuty před koncem. Takže ta vůle a touha po bodech nebo vítězství tam u většiny hráčů je, u některých ale, jak jsem řekl, mi chybí,” řekl Vítek.

Nestárnoucí Jiří Vítek je důležitou postavou svého celku nejen při udílení taktických pokynů, ale zejména na ledě, kde pravidelně sbírá body do osobních statistik. Jak je tedy spokojený se svými vystoupeními na ledové ploše? “Spokojený nejsem, ale já než se rozjedu, tak mi to v posledních letech trvá. Přes léto chodím na led se starými pány, což je trochu jiné tempo a na začátku sezóny mi trochu trvá, než přeřadím na vyšší tempo,” uvedl. Co se branek a asistencí týče, na ty má Vítek jasný, možná až překvapivý názor. “Statistiku gólů a asistencí nesnáším. Dám vám k dispozici statistiku plus/mínus, která hovoří úplně jinak a je podle mě spravedlivější ke každému hráči, ať už je to obránce nebo útočník,” vyjádřil svůj pohled na osobní statistiky útočník, který za svou bohatou kariéru dával góly nejen v české nejvyšší soutěži, ale také na Slovensku, v Německu i Itálii.

Ten si společně s Markem Antoňů zkouší roli hrajícího trenéra, jak se s ní tedy sžil? “S Markem fungujeme bez problému. Jsme domluveni na nějakých pokynech, kdybych náhodou byl na trestné, ale jinak před zápasem rozdáme taktické pokyny a potom záleží, jak se vyvíjí utkání,” přiblížil Vítek.

Toho příští týden čeká na domácím ledě zápas proti Uherskému Hradišti. Na co se mohou diváci těšit? “Paradox je, že týmy, které bychom měli přehrávat, nám dělají problémy. A naopak kvalitní týmy, které by měly přehrát nás, my dokážeme porazit,” uvedl Vítek. “Problém nám tedy dělá tvořit hru, proto je potřeba trénovat a dostat do hry taktické a automatické věci, které se sice za tři kola ve hře objevily, ale musíme je tam dostat daleko víc,” vyslovil na závěr Jiří Vítek přání, které by jej jako trenéra jistě potěšilo.

SPOLUFINANCOVÁNO:

MEDIÁLNÍ PARTNER:

Tabulka krajské ligy

#TýmZVVPPPPSkóreB
1SK Prostějov 19132422002165:7266
2HK Kroměříž2420103162:6862
3HOKEJ Uherský Ostroh24131010151:10141
4Dynamiters Blansko HK24112011117:11337
5HC SPARTAK Uherský Brod247331187:11230
6HC Lvi Fosfa Břeclav247131397:12026
7HC Boskovice248001687:13924
8HC Uherské Hradiště245221565:13221
9HC Brumov-Bylnice245021773:14717